חיפוש
  • כתב "חיים בעמק"

על פרויד בבגד ים כבר שמעתם? כתבה מהמגזין "חיים בעמק"


משחר האנושות המים מהווים כוח מרפא, מטהר ומניע. מים הם חיים. השפעתם על הגוף האנושי ניכרת וכוללת הרגעה, וויסות, הפגת כאב, הנעה, שיפור במסוגלות תקשורת והפחתת לחצים. שיטת water-therapy הינה שיטת טיפול חדשנית שפותחה ע"י אוסי שטיין ויעל אונגר-ארנוב, הראשונה מטפלת מים בכירה, והשנייה מטפלת רגשית בכירה, שחברו יחדיו במטרה "להעביר את ספת הטיפול למים..." הטיפול הרגשי במים מתבצע בתוך בריכה טיפולית שחום המים בה נע בין 34-35 מעלות צלזיוס. גובה המים אינו עולה על חגורת כתפיים ולרוב היא קטנה יותר מבריכות המיועדות לשחייה. הטיפול מתבסס על מספר עקרונות, ביניהם: עיקרון ההכלה (contain), עיקרון ההוליזם- אחדות גוף ונפש, עיקרון הזרימה (flow), עיקרון ה"רחם המיטיב" (beneficial womb), עיקרון החישה- סנסוריות, טקטיליות (sensation, tactile), ועיקרון המשחקיות (playfulness). שיטת טיפול זו מתאימה למצבים רגשיים שונים כגון טראומה, שכול, אובדן, חרדה, דכאון ומשבר סביב מחלה, כמו גם תהליך התפתחותי להגברת המודעות.

מחקרים ראשונים מראים על יעילות הטיפול במים במצבים פיזיים ונפשיים שונים, ומוכיחים כי למים ישנה השפעה חיובית על היבטים רגשיים כגון: ביטחון עצמי, דימוי גוף, דיכאון ואף חרדה. במחקר שנערך בישראל אודות שיטת water-therapy בטיפול בשכול, תיארו המטופלים את חווית הטיפול במים כמעין התפשטות ו"לבישת" המים. לדבריהם, למים כוח אדיר כממד טיפולי פשוט ולא תובעני, אשר לא "תבע" מהם לדבר ולהמשיג את העובר עליהם. המטופלים הדגישו את השפעתו המהירה והעמוקה של הטיפול על "חווית העצמי" שלהם, הן בהיבט הרגשי והן בהיבט הגופני, על יכולתם להתמודד עם קשיים ואתגרים ועל כוחותיהם ומשאביהם. החוויה המרכזית בטיפול הרגשי במים הינה "חוויה רחמית". השילוב בין המים החמימים, ההחזקה של המטפל והמגע המתמיד, מזמנים היכרות מודעת ובלתי מודעת בשהותנו כעוברים ברחם, מה שמאפשר הזדמנות לאינקובציה (incubation) של תהליכים העוברים על המטופל, ומספק תנאים לגדילה והתפתחות כמו ברחם אנושי. המרחב המיימי מקביל לרחם מיטיב, והמטופל בו חווה ויסות רגשי ופיזי, רגיעה, הזנה, הכלה, הזמנה לנוח, ובבד בבד הזדמנות לגדול ולצמוח ללא איום. בשלבים מתקדמים בטיפול, מזמין המטפל את המטופל "ללדת" חלק מהתהליכים הקורים במרחב המיימי ולקחת אותם עמו אל "מרחב היבשה".

אלי, בן 57, אלמן ואב לשלושה, מנהל בכיר בתחום התקשורת, שכל לפני מספר שנים את בנו במהלך שירות צבאי ואת אשתו ממחלה סופנית. הוא לא סבל מדיכאון, לא חרדה ולא פוסט טראומה, אך הוא היה מרוקן ועצוב עד אין קץ. חייו נעצרו ביום בו איבד את יקיריו. במהותו אלי הוא איש אופטימי ושמח, אך עם כל מכה אותה חווה הוא הלך ונחלש. אלי הגיע לטיפול במים במקרה בעקבות כאב פיזי, אך מהר מאוד המוקד הטיפולי עבר לרגש. בעקבות הטיפול במים הוא חזר לחיות את החיים. הוא רוכב, שוחה, רוקד, מצא זוגיות שנייה ומתענג עליה. הכאב לא הלך, אך היכולת לחיות ולזרום איתו, גברה, או כפי שאלי מספר: "בחרתי בחיי מחדש, כמו המים". מכללת תל חי מזמינה גם אתכם לרכוש את מקצוע הטיפול הרגשי במים, במסגרת קורס water therapy של היחידה ללימודי חוץ בשלוחות מרכז וצפון, שיפתח בשנה"ל הבאה, בהנחייתן של מפתחות השיטה, שטיין וארנוב.


62 צפיות

04-9831962

 

מידע נוסף:

למאמרים ולמחקרים בתחום הטיפול הרגשי במים

להזמנת הרצאה או סדנה

להזמנת הספר " מים עד נפש"

ליצירת קשר עם המרכז לטיפול הרגשי במים

מרכז להכשרת מטפלים:

תוכנית השנתית ללימודי שיטת WT בשיתוף מכללת  תל חי 

השתלמות בטיפול רגשי במים לילדים

Diving Deep Inside

לכל המסלולים וההשתלמויות

מרכז טיפולים:

טיפול רגשי במים לילדים

טיפול רגשי במים לטראומה

טיפול רגשי במים לחרדה

טיפול רגשי במים לסוף חיים

לכל הטיפולים במרכז

© כל הזכויות שמורות ליעל ארנוב ואוסי שטיין, אין להעתיק לשכפל  את החומרים ללא אישור בכתב