Water Therapy

עבורנו המים הם דרך חיים, אנחנו מתנהלות במציאות מתוך פרספקטיבה של מים. מאפשרות למים, באופן מודע, להיות חלק בלתי נפרד מאיתנו: בזוגיות, באמהות, כחברות, כמטפלות, כבני אדם בעולם המורכב הזה.

טיפול רגשי במים לילדים ונוער

טיפול רגשי במים לילדים בשיטת WT לילדים (בגילאי 5-12)

כולנו היינו ילדים

מתוך כך אנו זוכרים שתקופת הילדות, אינה רק תקופת התום, המשחק והמוגנות. זהו פרק זמן משמעותי, שהרגשות בו מבלבלים וסוערים, חלקי האישיות לא מגובשים והוא עתיר במאבקים בין "מה שבא לי" לבין מה שדורשים. 

כהורים, אנו מבינים כי מינקות ועד להתבגרות, עומדות בפני ילדינו מטלות התפתחות מאתגרות בכל התחומים. אנו מנסים לשלב בין "לעשות במקום הילד" לבין מתן הזדמנויות לפיתוח יכולות עצמאות וחוסן נפשי. אנו שואפים להכין את ילדינו לחיים בוגרים ועצמאיים.

כיום, בעולם עתיר טכנולוגיות וידע, גורמת חשיפה לא מבוקרת לקשיים רבים נוספים, לילד ולהורים. ה"משיכה למסכים" דורשת: קביעת סדרי עדיפויות, סינון, היכרות עם התכנים אליהם נחשף הילד ושליטה במידת החשיפה לרשתות החברתיות.

ילדים מתקשים להביע את מצוקתם באופן מילולי. לא תמיד הם בעצמם מבינים מה עובר עליהם ועל כן נוטים לשדר באמצעות התנהגותם אותות אזהרה לסביבה, שמעידים  מצבם הרגשי: עצבנות, התפרצויות זעם, חוסר יוזמה ופאסיביות, הימנעויות, הסתגרות חברתית, כאבים גופניים, קשיי למידה ועוד. בטיפול הרגשי במים לילדים בשיטת WT ,מספק המרחב המיימי לילד "מגרש אימונים" רגוע ולא מאיים לתרגול מצבים, חוויות ורגשות שונים החושפים את הקשיים של הילד, ומייצרים הזדמנויות למצוא פתרונות יעילים במסגרת טיפול גוף נפש במים. הטיפול במים משלב באופן מותאם לגיל, בין פעילות אקטיבית לבין הבעה רגשית ואילו מביאים לשינוי.

המים החמימים מספקים לילדים הזדמנות לחוות, כמו מבראשית, מרחב "מוכר", מכיל וחמים, עשיר במשחק ובהנאה, מקום בטוח לזהות העצמית המתפתחת. המים מסייעים לפיתוח יכולות הוויסות העצמי וההתארגנות הרגשית, מלמדים להקשיב בתוך השקט, להתרכז, מחזיקים את הגוף ויוצרים תחושת קלילות, מלמדים שאפשר לפעול וגם להרפות.

 ילדים לומדים מהמים! מהי "למידות מים"? איזון וויסות רגשי, ריכוך התנגדויות, הקשבה לתנועתיות הרגש, חיבור לגוף, זרימה במקום היתקעות והתעקשות, גמישות מחשבתית ועוד.

הקשר של המטפל עם הילד והוריו מחזקת את המערכת המשפחתית כולה ומעניקה תחושת משענת רחבה עבור הילד.

הטיפול הרגשי במים לילדים מתאים לכל ילד, מגיל 5-12 ויעיל במגוון רחב של מצבים כמו דימוי עצמי נמוך, ביטחון עצמי ירוד, חרדה, ביישנות, כעסים והתקפי זעם, אילמות סלקטיבית, הפרעת קשב וריכוז, הפרעות הסתגלות, ליקויים במיומנויות חברתיות וכישורי חיים, וכן בהתמודדות עם אירועי חיים כמו מעברים בין מסגרות, גירושין, אובדן, חולי, מחלות כרוניות, ניצול מיני ופיזי, קשיים משפחתיים, אלימות וטראומות.

טיפול רגשי במים בשיטת WT למתבגרים (בגילאי 12-18)

גיל ההתבגרות מביא עימו אתגרים התפתחותיים לא פשוטים, הנערים והנערות חשופים לשינויים מהותיים בהיבטים גופניים,רגשיים, אישיים וחברתיים. גיל זה מאופיין בטלטלות רגשיות, צורך הולך וגובר בעצמאות, התעסקות מרובה בקבוצת השווים ונטייה לקיצוניות התנהגותית ומחשבתית.

בתקופות עבר נחשבה ההתפתחות המינית והיכולת ללדת כסימן לסיום תקופת ההתבגרות, נערים ונערות נישאו בגיל 13-14 ונחשבו מבוגרים. כיום שונה המצב לחלוטין, ההתפתחות המינית הולכת ומקדימה אך משימות ההתבגרות משתנות.

הבלבול הקיים בקרב המתבגרים כיום, הנעים בקיצוניות שבין חשיפה לתכנים בוגרים (לדוגמא: רשתות חברתיות, תקשורת) לבין יכולות נפרדות מועטות (לדוגמא: הישענות ארוכת שנים על ההורים, מיעוט יציאה לעבודה בגיל צעיר) מעמידים את הנוער במצב מורכב .

בלבול זה מציב הן את המתבגרים והן את הוריהם בפני אתגר: כיצד להתמודד עם מצבי הרוח?, כיצד להרגיע את "רכבת ההרים" ההתנהגותית?, מה לעשות עם השינויים הגופניים? ועוד ועוד.

מתבגרים רבים חשים צורך בתמיכה רגשית מדמות חיצונית שאינה ההורה. טיפולי פסיכותרפיה רגשיים שונים מבקשים לתת מענה לצורך זה. הטיפול הרגשי במים מאפשר למתבגר לחוש תמיכה והכלה לרגשותיו הסוערים, זאת לצד החזקה של גופו המשתנה למול עיניו.

טיפול במים מאפשר סביבה פחות תובענית, בו המילים הם לא המרכיב התרפויטי המרכזי. אין דרישה מצד המתבגר "לשוחח את קשייו", או "לדבר את פחדיו" אלא הזמנה לשילוב בין שיח מילולי לתנועה רגשית במים. החיבור עם המטפל והמים מאפשר למתבגרים לשתף בחופשיות בחוויותיהם, לבטוח במטפל ולפתוח את אוזניהם לייעוץ והכוונה. 

המתבגרים לומדים מהמים את "למידת המים" של איזון הקצוות, ריכוך הקיצוניות, חיבור לגוף, זרימה במקום היתקעות והתעקשות, מציאת האופטימיות גם במקומות הפסימיים, הפחתת חשיבת "שחור –לבן", הגמשת התבניתיות ועוד.

הטיפול הרגשי במים נותן למתבגרים כלים להתמודד עם מצבי לחץ, עם דילמות וקונפליקטים, מחבר אותם לגופם ומפתח את החוסן שלהם.

מ' נערה בת 14 מטופלת מזה כשלושה חודשים במים, הגיעה לטיפול עם חרדה שהפריעה לה קשות במציאות חייה מספרת:

"למדתי במים איך להרגיע את הגוף, לקחת נשימה ולהתחבר לעצמי. כבר אין לי כל יום את הלחץ הזה בבטן בהסעה לבי"ס והפחד מה יהיה... "

שאלות ותשובות על טיפול רגשי במים לילדים ונוער

מי מטפל בשיטה?


מטפלים מוסמכים לטיפול רגשי במים בשיטת WT, שסיימו בהצלחה את מסלול ההכשרה השנתי המתקיים במרכז לטיפול רגשי במים. מסלול לימודי WT מיועד למטפלים מתחומים שונים: מטפלים רגשיים ביבשה כמו פסיכותרפיסטים, פסיכולוגים, עו"סים, יועצים חינוכיים, מטפלים באמנות/תנועה/דרמה, למטפלי מים, ולמטפלי גוף-נפש.
האם הטיפול מתאים לילדים ונוער?


בהחלט, הטיפול מתאים לילדים מגיל 5-12 ולמתבגרים עד גיל 18. הוא יעיל במגוון רחב של מצבים כמו דימוי עצמי נמוך, ביטחון עצמי ירוד, חרדה, ביישנות, כעסים והתקפי זעם, אילמות סלקטיבית, הפרעת קשב וריכוז, הפרעות הסתגלות, ליקויים במיומנויות חברתיות וכישורי חיים ועוד. המרחב המיימי במסגרת הטיפול הרגשי מספק לילד "מגרש אימונים" רגוע ולא מאיים לתרגול מצבים, חוויות ורגשות שונים החושפים את הקשיים של הילד, ומייצרים הזדמנויות למצוא פתרונות יעילים.
האם צריך לדעת לשחות?


לא. הטיפולים נעשים בברכת מים רדודים שניתן לעמוד בה ביציבות ובטחון ואין חובה לדעת לשחות.
מה ההבדל בין WT להידרותרפיה?


הידרותרפיה (פיזיותרפיית מים) הוא טיפול שיקומי בתוך מים. המטופל מגיע לטיפול במים לנוכח בעיה רפואית, ומקבל מהמטפל תרגילים בהתאם למקרה איתו מגיע. ההידרותרפיה אינה מטפלת באופן מכוון בבעיות רגשיות והיא טיפול מוכוון גוף. טיפול רגשי במים בשיטת WT, הינה שיטת פסיכותרפיה הרואה במים כלי ומרחב אופטימלי לטיפול בקשיים רגשיים. השיטה ממזגת באופן ייחודי הן את ההיבט הגופני והן את ההיבט הרגשי, משלבת בין מילים לבין תחושה חיבור ותנועה במים.
במה שונה WT מטיפול רגשי ביבשה?


מבנה המפגש של טיפול רגשי במים הוא קבוע וכולו מתקיים בתוך המים והרעיון העומד בבסיסו הוא שילוב בין היבטים פיסיים של הגוף לבין היבטי הנפש המנטלים. המפגש מתחיל בשיחה טיפולית פסיכותרפית ולאחריה צף המטופל במים, מוחזק בידיו של המטפל, המניע אותו בטכניקות ציפה והחזקה ייחודיות מעל ומתחת למים. בסיום הפגישה נערכת שוב שיחה במים. משך המפגש שעה, כאשר פרקי הזמן המוקדשים לכל חלק משתנים בהתאם לשלב הטיפולי ולמצבו הנוכחי של המטופל.
באיזה מצבים יכול להתאים טיפול WT?


הטיפול מתאים במגוון מאוד רחב של מצבים רגשיים ופיסיים: טראומה, חרדה, דיכאון, התמודדות עם אבל אובדן ומוות, התמודדות עם מצבי חולי, התפתחות ושינוי ומיועד לאוכלוסיות שונות כמו ילדים ונוער, הגיל השלישי, מטפלים עיקריים ועוד.
האם הטיפול מתבצע כולו במים?


כן, הטיפול כולו מתבצע במים.
מהו משך הטיפול?


אורכו של הטיפול הוא שעה
האם ההורים צרכים להיכנס למים עם הילד?


לא ההורים לא נכנסים למים הילד והמטפל נמצאים לבד בקליניקת המים
כמה מפגשים צריך?


קיים פרוטוקול קצר וממוקד של 14 מפגשים
איך ההורה מקבל אינפורמציה?


ישנם מפגשים עם ההורים לאורך התהליך הטיפול. בנוסף ישנו ערוץ תקשורת עם המטפל לאורך כל התהליך.
האם ניתן לקבל טיפול ניסיון והאם הוא עולה כסף?


כן אפשרי להתנסות בטיפול ניסיון, להכיר את שיטת הטיפול ואת המטפל. טיפול ניסיון הוא בעלות מלאה.
לאיזה גיל מותאם הטיפול?


מגיל 6 ומעלה
האם הטיפול מתאים גם לילד שאינו יודע


בהחלט כן, הטיפול מתאים לכל ילד, גם שאינו יודע לשחות וגם שמפחד ממים

המרכז לטיפול רגשי במים

המרכז לטיפול רגשי במים הנו מרכז קליני לטיפולים הכשרות והדרכות. המתחם ממוקם במתחם "נגיעות במים" ברחוב אלונים 76 בקרית טבעון. במתחם נמצאת "קליניקת המים" בה מתבצעים הטיפולים הרגשיים – בריכת טיפולים פרטית מחוממת כל השנה ובנוסף בריכה לימודית בה מתקיימות ההכשרות וההדרכות.

מפתחות שיטת WT ומנהלות המרכז

יעל ארנוב עו"סית קלינית, פסיכותרפיסטית מתמחה בטיפול בטראומה וחרדה, מרצה באוניברסיטה ובעלת קליניקה פרטית.

אוסי שטיין מאסטרית מים, מורה בכירה בארץ ובעולם לתרפיות מים מוסמכת מטעם WABA בעלת מרכז "נגיעות במים".

אנו עוסקות שנים רבות בתחום, מחברות הספר "מים עד נפש", מפעילות קליניקות מים ועורכות מחקרים בתחום הטיפול הרגשי במים.  בעלות "המרכז לטיפול רגשי במים" העוסק בהכשרת מטפלים, מסלולי התמחות במים בדגש על מצבים רגשיים: מצבי טראומה, ליווי בסוף החיים, דיכאון, חרדה, משבר סביב מחלה) ובהתאמה לאוכלוסיות מגוונות: מבוגרים, ילדים  ונוער, הגיל השלישי, נשים.