top of page
Water Therapy

עבורנו המים הם דרך חיים, אנחנו מתנהלות במציאות מתוך פרספקטיבה של מים. מאפשרות למים, באופן מודע, להיות חלק בלתי נפרד מאיתנו: בזוגיות, באמהות, כחברות, כמטפלות, כבני אדם בעולם המורכב הזה.

טיפול רגשי במים לילדים ונוער

טיפול רגשי במים לילדים בשיטת WT לילדים (בגילאי 5-12)

כולנו היינו ילדים

מתוך כך אנו זוכרים שתקופת הילדות, אינה רק תקופת התום, המשחק והמוגנות. זהו פרק זמן משמעותי, שהרגשות בו מבלבלים וסוערים, חלקי האישיות לא מגובשים והוא עתיר במאבקים בין "מה שבא לי" לבין מה שדורשים. 

כהורים, אנו מבינים כי מינקות ועד להתבגרות, עומדות בפני ילדינו מטלות התפתחות מאתגרות בכל התחומים. אנו מנסים לשלב בין "לעשות במקום הילד" לבין מתן הזדמנויות לפיתוח יכולות עצמאות וחוסן נפשי. אנו שואפים להכין את ילדינו לחיים בוגרים ועצמאיים.

כיום, בעולם עתיר טכנולוגיות וידע, גורמת חשיפה לא מבוקרת לקשיים רבים נוספים, לילד ולהורים. ה"משיכה למסכים" דורשת: קביעת סדרי עדיפויות, סינון, היכרות עם התכנים אליהם נחשף הילד ושליטה במידת החשיפה לרשתות החברתיות.

ילדים מתקשים להביע את מצוקתם באופן מילולי. לא תמיד הם בעצמם מבינים מה עובר עליהם ועל כן נוטים לשדר באמצעות התנהגותם אותות אזהרה לסביבה, שמעידים  מצבם הרגשי: עצבנות, התפרצויות זעם, חוסר יוזמה ופאסיביות, הימנעויות, הסתגרות חברתית, כאבים גופניים, קשיי למידה ועוד. בטיפול הרגשי במים לילדים בשיטת WT ,מספק המרחב המיימי לילד "מגרש אימונים" רגוע ולא מאיים לתרגול מצבים, חוויות ורגשות שונים החושפים את הקשיים של הילד, ומייצרים הזדמנויות למצוא פתרונות יעילים במסגרת טיפול גוף נפש במים. הטיפול במים משלב באופן מותאם לגיל, בין פעילות אקטיבית לבין הבעה רגשית ואילו מביאים לשינוי.

המים החמימים מספקים לילדים הזדמנות לחוות, כמו מבראשית, מרחב "מוכר", מכיל וחמים, עשיר במשחק ובהנאה, מקום בטוח לזהות העצמית המתפתחת. המים מסייעים לפיתוח יכולות הוויסות העצמי וההתארגנות הרגשית, מלמדים להקשיב בתוך השקט, להתרכז, מחזיקים את הגוף ויוצרים תחושת קלילות, מלמדים שאפשר לפעול וגם להרפות.

 ילדים לומדים מהמים! מהי "למידות מים"? איזון וויסות רגשי, ריכוך התנגדויות, הקשבה לתנועתיות הרגש, חיבור לגוף, זרימה במקום היתקעות והתעקשות, גמישות מחשבתית ועוד.

הקשר של המטפל עם הילד והוריו מחזקת את המערכת המשפחתית כולה ומעניקה תחושת משענת רחבה עבור הילד.

הטיפול הרגשי במים לילדים מתאים לכל ילד, מגיל 5-12 ויעיל במגוון רחב של מצבים כמו דימוי עצמי נמוך, ביטחון עצמי ירוד, חרדה, ביישנות, כעסים והתקפי זעם, אילמות סלקטיבית, הפרעת קשב וריכוז, הפרעות הסתגלות, ליקויים במיומנויות חברתיות וכישורי חיים, וכן בהתמודדות עם אירועי חיים כמו מעברים בין מסגרות, גירושין, אובדן, חולי, מחלות כרוניות, ניצול מיני ופיזי, קשיים משפחתיים, אלימות וטראומות.

טיפול רגשי במים בשיטת WT למתבגרים (בגילאי 12-18)

גיל ההתבגרות מביא עימו אתגרים התפתחותיים לא פשוטים, הנערים והנערות חשופים לשינויים מהותיים בהיבטים גופניים,רגשיים, אישיים וחברתיים. גיל זה מאופיין בטלטלות רגשיות, צורך הולך וגובר בעצמאות, התעסקות מרובה בקבוצת השווים ונטייה לקיצוניות התנהגותית ומחשבתית.

בתקופות עבר נחשבה ההתפתחות המינית והיכולת ללדת כסימן לסיום תקופת ההתבגרות, נערים ונערות נישאו בגיל 13-14 ונחשבו מבוגרים. כיום שונה המצב לחלוטין, ההתפתחות המינית הולכת ומקדימה אך משימות ההתבגרות משתנות.

הבלבול הקיים בקרב המתבגרים כיום, הנעים בקיצוניות שבין חשיפה לתכנים בוגרים (לדוגמא: רשתות חברתיות, תקשורת) לבין יכולות נפרדות מועטות (לדוגמא: הישענות ארוכת שנים על ההורים, מיעוט יציאה לעבודה בגיל צעיר) מעמידים את הנוער במצב מורכב .

בלבול זה מציב הן את המתבגרים והן את הוריהם בפני אתגר: כיצד להתמודד עם מצבי הרוח?, כיצד להרגיע את "רכבת ההרים" ההתנהגותית?, מה לעשות עם השינויים הגופניים? ועוד ועוד.

מתבגרים רבים חשים צורך בתמיכה רגשית מדמות חיצונית שאינה ההורה. טיפולי פסיכותרפיה רגשיים שונים מבקשים לתת מענה לצורך זה. הטיפול הרגשי במים מאפשר למתבגר לחוש תמיכה והכלה לרגשותיו הסוערים, זאת לצד החזקה של גופו המשתנה למול עיניו.

טיפול במים מאפשר סביבה פחות תובענית, בו המילים הם לא המרכיב התרפויטי המרכזי. אין דרישה מצד המתבגר "לשוחח את קשייו", או "לדבר את פחדיו" אלא הזמנה לשילוב בין שיח מילולי לתנועה רגשית במים. החיבור עם המטפל והמים מאפשר למתבגרים לשתף בחופשיות בחוויותיהם, לבטוח במטפל ולפתוח את אוזניהם לייעוץ והכוונה. 

המתבגרים לומדים מהמים את "למידת המים" של איזון הקצוות, ריכוך הקיצוניות, חיבור לגוף, זרימה במקום היתקעות והתעקשות, מציאת האופטימיות גם במקומות הפסימיים, הפחתת חשיבת "שחור –לבן", הגמשת התבניתיות ועוד.

הטיפול הרגשי במים נותן למתבגרים כלים להתמודד עם מצבי לחץ, עם דילמות וקונפליקטים, מחבר אותם לגופם ומפתח את החוסן שלהם.

מ' נערה בת 14 מטופלת מזה כשלושה חודשים במים, הגיעה לטיפול עם חרדה שהפריעה לה קשות במציאות חייה מספרת:

"למדתי במים איך להרגיע את הגוף, לקחת נשימה ולהתחבר לעצמי. כבר אין לי כל יום את הלחץ הזה בבטן בהסעה לבי"ס והפחד מה יהיה... "

 • מה כוללת הכשרה של מטפל מוסמך?
  28 מפגשים שבועיים, 7 שעות כל מפגש הכוללים לימודים עיוניים ב"יבשה" ולימודים מעשיים במים שמטרתם להכשיר את המשתתפים להיות מטפלים בשיטת WT . תכנית ההכשרה מטרתה לבסס את היכרות המטפל עם המים כמרחב תרפויטי, להקנות מיומנויות לשילוב ההיבטים הרגשיים במרחב המיימי, בדגש על אינטגרציה הוליסטית בין הגוף והנפש.
 • מהו משך הלימודים?
  התכנית להכשרת מטפלים בשיטת WT היא תכנית שנתית ( 2 סמסטרים) מאוקטובר 2018 - יולי 2018, 28 מפגשים שבועיים בימי ג' בין השעות 9:00-16:00 למסמך המלא המפרט את תאריכי המפגשים לחצו כאן
 • למי זה עשוי להתאים?
  מטפלים רגשיים (פסיכותרפיסטים, עו"סים, פסיכולוגים), מטפלי גוף-נפש, מטפלי מים (הידרותרפיה, וואטסו, ג'אהרה, ווטר דאנס) וכן אנשי חינוך. כמו כן במרכז לטיפול רגשי במים מתקיימות מכינות קדם אקדמיות לאלו שאינם עומדים בדרישות הסף לקבלה למסלול.
 • היכן מתקיימים הלימודים?
  הלימודים מתקיימים בקריית טבעון ב"מרכז לטיפול רגשי במים" וכוללים שיעורי יבשה ושיעורי מים.
 • האם הלימודים מתאימים לאוכלוסייה דתית (שומרת נגיעה)?
  במהלך תכנית ההכשרה ישנה התחשבות מלאה בשומרי נגיעה והתרגולים יכולים להתבצע בהתאמה מגדרית, אך קבוצת הלימוד היא מעורבת ומכילה נשים וגברים. המגע הוא חלק אינהרנטי ממהות הטיפול מאחר ומעבר לצד המילולי הפסיכותרפי, בחלק הגופני של הטיפול, צף המטופל במים, מוחזק בידיו של המטפל, המניע אותו בטכניקות ציפה והחזקה ייחודיות מעל ומתחת למים.
 • מה הם ימי ושעות הלימוד?
  למסמך המלא המפרט את התאריכים, ימים ושעות התכנית לשנה"ל 2019-2018 לחצו כאן
 • מהן דרישות הקדם?
  תעודות המעידות על השכלה רלוונטית לתחום הטיפול (מטפלים רגשיים מטפלי גוף-נפש, מטפלי מים ואנשי חינוך. כמו כן המועמדים יעברו ראיון אישי. כמו כן במרכז לטיפול רגשי במים מתקיימות מכינות קדם אקדמיות לאלו שאינם עומדים בדרישות הסף לקבלה למסלול.

המרכז לטיפול רגשי במים

המרכז לטיפול רגשי במים הנו מרכז קליני לטיפולים הכשרות והדרכות. המתחם ממוקם במתחם "נגיעות במים" ברחוב אלונים 76 בקרית טבעון. במתחם נמצאת "קליניקת המים" בה מתבצעים הטיפולים הרגשיים – בריכת טיפולים פרטית מחוממת כל השנה ובנוסף בריכה לימודית בה מתקיימות ההכשרות וההדרכות.

מפתחות שיטת WT ומנהלות המרכז

יעל ארנוב עו"סית קלינית, פסיכותרפיסטית מתמחה בטיפול בטראומה וחרדה, מרצה באוניברסיטה ובעלת קליניקה פרטית.

אוסי שטיין מאסטרית מים, מורה בכירה בארץ ובעולם לתרפיות מים מוסמכת מטעם WABA בעלת מרכז "נגיעות במים".

אנו עוסקות שנים רבות בתחום, מחברות הספר "מים עד נפש", מפעילות קליניקות מים ועורכות מחקרים בתחום הטיפול הרגשי במים.  בעלות "המרכז לטיפול רגשי במים" העוסק בהכשרת מטפלים, מסלולי התמחות במים בדגש על מצבים רגשיים: מצבי טראומה, ליווי בסוף החיים, דיכאון, חרדה, משבר סביב מחלה) ובהתאמה לאוכלוסיות מגוונות: מבוגרים, ילדים  ונוער, הגיל השלישי, נשים.

bottom of page