top of page
Water Therapy

עבורנו המים הם דרך חיים, אנחנו מתנהלות במציאות מתוך פרספקטיבה של מים. מאפשרות למים, באופן מודע, להיות חלק בלתי נפרד מאיתנו: בזוגיות, באמהות, כחברות, כמטפלות, כבני אדם בעולם המורכב הזה.

טיפול רגשי במים במצבי חולי

מחלה מהווה הפרה בוטה של שיווי המשקל לחולה ולסביבתו הקרובה. חולים רבים חווים תחושה, שהמחלה גזלה את גופם ואת נפשם. המחלה פוגעת באיכות החיים, ביכולת לחוות הנאה ובחופש הבחירה של החולה ושל בני משפחתו.

אדם המתמודד עם מחלה מבקש בכל מאודו להקל על המחירים הנפשיים והפיזיים שהמחלה גובה ממנו ולהתמודד עם אובדן הבריאות שלו, אך פעמים רבות נתקל בקושי משמעותי למצוא מזור והקלה הן לגוף הכואב והן לנפש הכאובה. כל פעם מחדש אנו מופתעים מכוח הריפוי של המים ויעילות הטיפול הרגשי בשיטת WT. לקליניקת המים, במרכז לטיפול רגשי במים בטבעון, מגיעים חולים רבים ובני משפחותיה שחלו במחלות כרוניות, מחלות אוטואימוניות,  מחלות סרטן, ניוון שרירים, טרשת נפוצה, פיברומיאלגיה ועוד.

איך הטיפול במים עוזר לאדם החולה לחזור להרגיש בריא ומתפקד?

המים מאפשרים לאדם החולה "להניח" את המחלה והקושי הרגשי והפיזי הנלווים אליה על "שפת הבריכה", להיכנס למים ולאפשר לעצמו חוויה שונה. עבור מטופלים רבים המחלה מהווה מצב טוטאלי, לעיתים ללא מרווח קטן ל"יוצא דופן" - בריאות. במרחב המיימי מקבל האדם החולה, הזדמנות לחוות את החלקים הבריאים שבו. האיברים, התפקודים והמסוגלויות שאבדו במחלה שבים אליו במים. חווית איחוד מחודש זה של החלקים שנפגעו ונגזלו במחלה, מאפשרת לאדם לחוש את עצמו שלם יותר וקרוב יותר למצב של בריאות ל"אני הבריא" שלו.

בטיפול במחלות יציבות, בהן אין חשש להחמרה והתדרדרות, יפעלו המים כמרחב שיקומי ומשמר. בטיפול במחלות פרוגרסיביות יפעלו המים כמיכל העוטף, מחזיק ושומר על האדם בטלטלה הקשה והפחד מאיבוד שליטה ומוות, אותם הוא חווה. המים והטיפול הרגשי מלמדים את האדם החולה לוותר על הסבל הכרוך במחלה ונותנים לו כלים להתמודד עם הכאב.

העבודה הרגשית במים במצבי חולי, בשונה מעבודה רגשית ביבשה, מאפשרת מגע בלתי אמצעי עם המחלה. המטפל הרגשי במים נוגע בגופו של המטופל, מרגיש את צלקותיו, נוגע באיברים הקטועים, מחזיק את הבצקות מהן הוא סובל. דרך המגע וההחזקה (הן של המטפל והן של המים), נוצרת הכלה שלמה יותר של המטופל כולו.

"הטיפול במים נהיה כמו בולמי זעזועים  שמכילים את הטירוף של החיים והמחלה"- ש' בת 41 חולת פיברומיאלגיה.
"בטיפול במים זו השעה היחידה בשבוע שאני מצליחה להניח את ה-"אוי מסכנה, יש לך סרטן" ולהיות שוב אני. בחורה רגילה בת 45 עם שלושה ילדים וכלב"- ג', בת 45, חולת סרטן.

 

*במקרים מסוימים נדרש אישור רפואי לכניסה למים.

מרכז לטיפול רגשי במים

המרכז לטיפול רגשי במים הנו מרכז קליני לטיפולים הכשרות והדרכות. המתחם ממוקם במתחם "נגיעות במים" ברחוב אלונים 76 בקרית טבעון. במתחם נמצאת "קליניקת המים" בה מתבצעים הטיפולים הרגשיים – בריכת טיפולים פרטית מחוממת כל השנה ובנוסף בריכה לימודית בה מתקיימות ההכשרות וההדרכות.

מפתחות השיטה ומנהלות המרכז

יעל ארנוב עו"סית קלינית, פסיכותרפיסטית מתמחה בטיפול בטראומה וחרדה, מרצה באוניברסיטה ובעלת קליניקה פרטית.

אוסי שטיין מאסטרית מים, מורה בכירה בארץ ובעולם לתרפיות מים מוסמכת מטעם WABA בעלת מרכז "נגיעות במים".

אנו עוסקות שנים רבות בתחום, מחברות הספר "מים עד נפש", מפעילות קליניקות מים ועורכות מחקרים בתחום הטיפול הרגשי במים.  בעלות "המרכז לטיפול רגשי במים" העוסק בהכשרת מטפלים, מסלולי התמחות במים בדגש על מצבים רגשיים: מצבי טראומה, ליווי בסוף החיים, דיכאון, חרדה, משבר סביב מחלה) ובהתאמה לאוכלוסיות מגוונות: מבוגרים, ילדים  ונוער, הגיל השלישי, נשים.

bottom of page