top of page
Water Therapy

עבורנו המים הם דרך חיים, אנחנו מתנהלות במציאות מתוך פרספקטיבה של מים. מאפשרות למים, באופן מודע, להיות חלק בלתי נפרד מאיתנו: בזוגיות, באמהות, כחברות, כמטפלות, כבני אדם בעולם המורכב הזה.

טיפול רגשי במים בליווי סוף החיים

"כי ממים באנו, במרחב מיימי נוצרנו והתפתחנו, אנחנו מים. ואל מים נשוב ובעזרת מים ניפרד מהחיים"

החיים והמוות שזורים זה בזה, התמודדות עם גסיסה ופרידה מהחיים עשויים להיות אתגר אדיר בפני האדם החולה ויקיריו. המים מהווים מרחב מושלם, מיטיב ומדוייק למטופלים בסוף חייהם. המרחב המיימי מאפשר למטופל לחזור ל"רחם המיטיב" (beneficial womb), חוויה של הכלה טוטאלית, שקט, ביטחון ורגיעה. בתקופה הקשה שלפני המוות חווים המטופלים היעדר מוחלט של מרכיבים אלו, הם מתמודדים התמודדות מורכבת בהיבט הפיזי ובהיבט הרגשי. דווקא בתוך התמודדות זו, נלקח מהם , לרוב, החופש לבחור כיצד הם מתמודדים, הם כאובים פיזית, מתקשים להתרועע בחברה, מתקשים להקל על עצמם בדרכים המוכרות. רק יחידי סגולה מצליחים לייצר הומיאוסטזיס מחודש בתוך הקושי, לבנות עבור עצמם שביל לפרידה מהחיים, השאר מיטלטלים בין שביל לשביל.

איך שיטת WT מסייעת בטיפול בסוף החיים?

המרחב המיימי הינו המרחב האידיאלי להפחתת כאב , הרגעה ושחרור. הלחץ ההידרוסטטי הקבוע של המים מעסה ומניע את המערכת הלימפתית, מה שמסייע בהזרמת הדם, הפחתת בצקות וכאב. טמפרטורת המים החמימה (33-35 מעלות) מאפשרת לטונוס השריר להירגע, להיות רפוי.

מים לויסות והכלת פחד המוות

בעזרת המים, היוצרים אנו משיבים את המטופל בכל הרבדים גוף-נפש-נשמה. בתוך המרחב המיימי המטופל מסכים אט אט, "לראות את המוות בעיניים", לגעת בפחד מבלי להתכווץ, לראות במוות תהליך טבעי במעגל החיים.

ליווי המערכת המשפחתית בתהליך הפרידה

המערכת המשפחתית מהווה חלק בלתי נפרד מהתליך הטיפולי בסוף החיים, המטופל מגיע פיזית בליווי משפחתו. במקביל לליווי הפיזי משפחתו  "מגיעה" עימו לטיפול גם בהיבט הנפשי והרוחני. המטופל מביא עימו את תפיסת המוות כפי שנלמדה ונחוותה לאורך הדורות במשפחתו, את דפוסי ההתמודדות עם פרידה ומוות כפי שנהוגים במשפחתו וכן את הפחדים בהם מחזיקה המערכת המשפחתית.

המערכת המשפחתית מהווה במקרים רבים מכשול בפרידה, האינסטינקט המשפחתי הוא בהחזקת היקיר וקושי לשחררו. ההיצמדות המשפחתית עשויה לייצר תקיעות בתהליך הפרידה, במקרים כאלה נשתמש במרחב המיימי כפורמט עבודה גם עבור המשפחה. ניתן לקיים מפגשים משותפים עם כלל המשפחה. חשוב לציין כי המים מאפשרים החזקה והכלה של הכאב הנורא של המשפחה המלווה את יקירה בתהליך הגסיסה.

"זכיתי במים, זכיתי בך בתוך התהומות של הפחד יש קרן אור שגורמת לי להצליח לנשום ולהאמין שגם שם יהיה טוב" י' - זכרונה לברכה, בת 40, נפטרה ממחלת הסרטן, השאירה אחריה בת ובעל אוהבים.

המרכז לטיפול רגשי במים

המרכז לטיפול רגשי במים הנו מרכז קליני לטיפולים הכשרות והדרכות. המתחם ממוקם במתחם "נגיעות במים" ברחוב אלונים 76 בקרית טבעון. במתחם נמצאת "קליניקת המים" בה מתבצעים הטיפולים הרגשיים – בריכת טיפולים פרטית מחוממת כל השנה ובנוסף בריכה לימודית בה מתקיימות ההכשרות וההדרכות.

מפתחות שיטת WT ומנהלות המרכז

יעל ארנוב עו"סית קלינית, פסיכותרפיסטית מתמחה בטיפול בטראומה וחרדה, מרצה באוניברסיטה ובעלת קליניקה פרטית.

אוסי שטיין מאסטרית מים, מורה בכירה בארץ ובעולם לתרפיות מים מוסמכת מטעם WABA בעלת מרכז "נגיעות במים".

אנו עוסקות שנים רבות בתחום, מחברות הספר "מים עד נפש", מפעילות קליניקות מים ועורכות מחקרים בתחום הטיפול הרגשי במים.  בעלות "המרכז לטיפול רגשי במים" העוסק בהכשרת מטפלים, מסלולי התמחות במים בדגש על מצבים רגשיים: מצבי טראומה, ליווי בסוף החיים, דיכאון, חרדה, משבר סביב מחלה) ובהתאמה לאוכלוסיות מגוונות: מבוגרים, ילדים  ונוער, הגיל השלישי, נשים.

bottom of page