top of page
  • יעל אונגר ארנוב, אוסי שטיין

מה- שמעות? על מציאת משמעות בתקופות מאתגרות

"מי שיש לו איזה למה למענו יחיה, יוכל לשאת כמעט כל איך" – ניטשה


האדם מחפש משמעות

האם האדם צריך משמעות לחיים? האם יש קשר בין אושר למשמעות?

כולנו מחפשים משמעות לחיים או את משמעות החיים. חוקרים רבים דנים בשאלה מהי אותה משמעות? אבל ההבנה המשותפת כי ללא משמעות האדם הוא פחות מאושר ברורה לכולנו.

בספר "האדם מחפש משמעות" של ויקטור פרנקל הוא מתאר את זיכרונותיו הקשים ממחנות הריכוז בזמן השואה, בספר מציג את גישת הלוגותרפיה (מהמילים היווניות "לוגוס" ו"תרפיה", שמשמעותן משמעות וטיפול, כלומר טיפול באמצעות פשר/משמעות). לפי פרנקל מציאת משמעות לחיים היא שנותנת לאדם מוטיבציה להמשיך ולהילחם על חייו. חיפוש המשמעות היא הכוח המוטיבציוני העיקרי בחיי האדם, האושר, העונג או תחושת הגשמה הם תוצרי לוואי של השגת משמעות.
משמעות כצורך בסיסי

האדם שואף למשמעות כצורך בסיסי, ולמשמעות עצמה יש ערך הישרדותי.

פרנקל מתאר כיצד במחנות הריכוז, בני האדם שלא איבדו את התקווה ואת האמונה בעתיד, היו בעלי סיכויים טובים יותר לשרוד. הוא קושר בין המטרה והמשמעות, לחוסן גופני טוב יותר. "אפשר ליטול מן האדם את הכל חוץ מדבר אחד: את האחרונה שבחירויות אנוש – לבחור את עמדתו במערכת נסיבות מסוימות, לבחוֹר את דרכו".

ארווין יאלום פסיכאטר ומטפל אשר כתב ספרים בתחום הפסיכולוגיה ודוגל בגישת הטיפול האקזיסטנציאלית, על פיה מתמודד האדם עם ארבע חרדות מרכזיות שיכולות להיות מודעות או לא-מודעות: הפחד מהמוות, החשש מההכרה כי האדם חופשי לעצב את חייו, הרצון להיות מקושר לעולם ולא להיות מבודד ממנו, החיפוש אחר משמעות החיים. לפי יאלום על בני האדם למצוא משמעות, והוא מדגיש כי המשמעות אינה בהכרח דבר שברומו של עולם, גם בעיסוקים שבשגרה ניתן למצוא משמעות.


האם יש משמעות בחיינו

פרופסור קלרה היל, הגדירה 3 שאלות פשוטות שהתשובה עליהם תגדיר האם יש משמעות בחיינו:

1. האם, בהרגשה שלי, אני חשובה ומשמעותית לאחרים?

2. האם יש לי מטרות ויעדים בחיים?

3. האם יש תחושת שליטה על החיים שלי?


משמעות בתקופת הקורנה

בתקופת הקורונה חיינו השתנו, מקצה לקצה. יש אנשים שאיבדו את עבודתם, ואיתה את תחושת הערך. הזמן הממושך בבית בסגרים ובידודים מתאפשר לנו להסתכל על חיינו כאילו מהצד ולחשוב האם אנו מרוצים מהמקום שהגענו אליו, והבחירות שעשינו. לחלקנו הקורונה אפשרה לחפש משמעות חדשה, ולחלקנו גרמה תחושה קשה של אובדן המשמעות בחיים. על פי פרופסור היל, אנשים שמעידים שיש להם משמעות בחיים, ולא משנה מה היא, מעידים על סיפוק גדול יותר מחייהם ביחס לאנשים שלא מצאו משמעות. מתוך כך אובדן משמעות הוא אירוע קשה לאדם, אירוע בו מתנפצות האמונות והערכים שהחזיק בהם.


אז מה מייצר משמעות עבור האדם

חיפוש ומציאת משמעות הינה בידי האדם, אנשים מוצאים משמעות בתחומים ונושאים רבים, אנשים שונים אחד מהשני בנושאים אשר מייצרים משמעות עבורם, במאמר זה אנו בוחרות להציע 4 נושאים אבל ישנם תחומים רבים נוספים המייצרים משמעות עבור האדם.

אהבה וקשר: אהבת האחר או אהבה עצמית מייצרים משמעות גדולה אצל האדם, יש לי עבור מי לחיות, אני חשוב למישהו ומשמעותי בחייו.

שייכות: להיות חלק ממשהו שגדול יותר שעצמי, חלק ממשפחה, מקבוצה, מקהילה, מארגון.

ליצור: לברוא לייצר וליצור דבר חדשים, לברוא יש מאין, יכול לתת לנו סיפוק גדול ומשמעות לחיים.

לתת: לעזור לזולת, לטפל בילדים, בבעלי חיים, לתרום ולהתנדב מייצר תחושת משמעות אדירה.


טיפול למציאת משמעות

באמצעות הטיפול הרגשי במים אנו מאפשרים לאדם להרחיב את "החירות הפנימית" ואת מרחב הבחירה, ולסייע להתמודד עם משברי חיים, להצביע על דפוסים ולשנות אותם. הטיפול הרגשי במים מחזק את חוסן האדם ומכוונו למציאת משמעות ע"י השלבים הבאים:

שלב ראשון- בניית הקשר כמפחית חווית בדידות, מקנה ביטחון, עוטף ומרגיע.

שלב שני- העלאת תכנים שאינה עוסקת בחיטוט בעבר אלא מכוונת לפיתוח חוסן.

שלב שלישי- התבוננות על "יוצאי הדופן" מפרספקטיבת חוסן.

שלב רביעי- אימון חוסן ותרגומו ליבשה.

בטיפול הרגשי בשיטת WT אנחנו עוזרים למטופלים לקחת אחריות על הבחירות שלהם, להחזיר את תחושת השליטה לידיים, ולשפר את איכות החיים. פרנקל: "בסופו של דבר, אל ישאל האדם מה פשר חייו, אלא יכיר בכך שהוא-הוא הנשאל. הווה אומר: החיים הם השואלים כל אדם ואדם; ואין הוא יכול לתת תשובה לחיים אלא על-ידי מתן דין וחשבון על חייו; אין תשובה לחיים אלא בקבלת עול אחריות. הרי שהלוגותרפיה רואה בקבלת עול אחריות את עצם מהותו של קיום האדם".

בטיפול רגשי במים בשיטת WT מושם דגש על ה"יש" ולא רק על ה"אין". בתהליך הטיפולי מחפשים המטפל והמטופל יחדיו את המשמעות לאופן שבו קורים הדברים בחיי המטופל, לחופש הבחירה כל יום מחדש על איך לחיות את החיים גם במצבי קיצון וקושי. פרספקטיבה זו מהווה "משקפי המשמעות" שדרכן מייצרים את השינוי. התקיימות הטיפול בתוך מים מסייעת לנתב את התהליך הטיפולי, ממש כמו תכונת המים להמשיך לזרום ולנוע כל עוד הם יכולים, קדימה לחיפוש ומציאת משמעות בחיי כל אחד ואחת.


לכתבות נוספות של המרכז לטיפול רגשי במים, לחצו כאן.


293 צפיות

Comments


bottom of page