top of page
  • יערה בוים קפלן

על נשימה ומים

כתבה יערה בויום קפלן - מטפלת רגשית דרך גוף-נפש-רוח, מטפלת בנשימה מעגלית (rebirthing). מטפלת רגשית בשיטת water therapy. מורה ומנחה להכשרת מטפלים בתקשור מרפא ולפתיחת תדרי דרך מרכזים אנרגטיים בגוף, במאית ויוצרת בתיאטרון. בעלת תואר שני בטיפול באמצעות דרמה תרפיה באוניברסיטת חיפה. מחברת הספר "ללכת בכל דרכיו".


מי מאיתנו לא חווה רגע של עצירת נשימה כשנבהל? נשימות מואצות וקצרות כאשר אנו לחוצים? נשימה שטחית ומהירה כאשר נפצענו וכואב לנו...


כולנו אוספים ומייצרים דפוסי חשיבה והתנהגות הנטמעים בתבנית גופנו. דפוסים שנוצרו מתוך תחושות ורגשות שעלו בעקבות אירועים בחיינו והם אלו הקובעים את דרכנו בעולם, את תגובותינו, תפיסתנו את המציאות ואת האופן שבו מתקיימים חיינו. כל אלו מכתיבים לנו דפוסי נשימה. האם זה ניתן לשינוי במפגש עם המים?


הגוף והנפש קשורים וכרוכים זה בזו. דפוסי הנשימה שנוצרו, המשפיעים רבות על תפקודי הגוף, קשורים בהכרח לתהליך נפשי-רגשי שהתרחש. הגוף שלנו צובר חוויות רגשיות וזוכה לסימונם עוד בשלב העוברי, אך עדיין במרבית המקרים התינוק בראשית דרכו הוא כמו פלסטלינה רכה, נושם במלואו, נשימה רציפה, זורמת ומעגלית. תפיסות עולם שונות, גינוי הורי בילדות, טראומות ועוד עיצבו את דפוס הנשימה של כל אחד ואחת מאיתנו. דבר המשפיע על מעברים עצביים במוח, תחושות והרגשות. עם השנים הדפוסים מתקבעים, ומה שהרווחנו מהם בעבר, הופך לעתים למחיר כבד בהווה, לתקיעות.

בראייה הבסיסית של חיבור גוף-נפש, אנו מבינים שמקומות אליהם אוויר לא מגיע, הם אותם המקומות בהם חבויים להם רגשות מודחקים, לא מאוזנים. מרביתנו משתמשים רק ב-500 מ"ל מתוך יכולת קיבולת של 4000 מ"ל בחלל הריאות. הנשימה- הפראנה היא אנרגיית החיים, הזורמת לכל חלקי הגוף הנפשי והפיזי.

עצירת והחלשת זרימתה של הנשימה יוצרים מטענים רגשיים רבים בגופנו שלא עוכלו ועובדו והם מכבידים על חיינו. הם משפיעים עלינו גם אם ננסה להתעלם מקיומם, הם מסיתים ומקטינים את זרימת הפראנה בגופינו דבר שבעתיד יוכל להתפתח לחולשה באזור מסוים או מחלה.

חישבו - כמה זה משפיע על הגוף?

נשימה טבעית- נשימה מעגלית

הנשימה הטבעית, כפי שנולדנו איתה, היא כלי שמאפשר ניקוי ואפשרות של הולכה חשמלית בין-עצבית בכל הגוף, היא מאפשרת לשוב לנקודת ההתחלה, כמו גם, עיכול והתמרה של מסה קריטית בנפשנו. נשימה מעגלית מחזירה לגוף את נשימתו המלאה, לכל חלקיו. האוויר שמתחיל לזרום שוב בגוף פותח נקודות, איברים ומרכזים אנרגטיים שהגיע אליהם מינימום חמצן להחזקת המערכת לאורך זמן. נשימה מעגלית מכבדת את הקצב הנכון, מידת המוכנות והנכונות של אותו אדם למה ולכמה הוא מסוגל להכיל באותו רגע נתון. בעזרת נשימה מעגלית, כדרך הטבע: זרימה טבעית בין שאיפה לנשיפה, מספקת לאזורים אלו חמצן המשמש כמפתח לדלת לאותם רגשות. הנשימה מאפשרת התמרה של החומרים המודחקים, יצירת תנועה מחודשת ורטט מאזן למרכזי האנרגיה בגוף. זרימה בחוויה הנפשית הבאה לידי ביטוי בחוויה הפיזית.

ריברסינג


ריברסינג, הנה טכניקת נשימה מעגלית המאפשרת להחזיר לגוף את נשימתו המלאה, לכל חלקיו. אבי השיטה -לאונרד אור, פיתח אותה עם עמיתיו בשנות ה- 70 (Orr & Ray, 1977). הריברסינג, Rebirthing, הנה גישת טיפול, הרואה בביטוי הסומטי של הנשימה בגוף קשר הדוק לתחושות, הרגשות, המחשבות


ומערך האמונות של האדם. שיטה זו יוצאת מתוך הנחה שמנגנוני ודפוסי ההתנהגות של כל אדם באים לידי ביטוי סומטי בדפוסי נשימתו ונובעים בעיקר מזכרונות מודחקים מתקופת ההיריון, הלידה והילדות המוקדמת. טכניקת הנשימה המעגלית במהלך הטיפול מכוונת לשחרר חסימות רגשיות המונעות זרימה חופשית של חמצן בגוף ומשפיעות על תפיסת העצמי ומערך האמונות (Laherman, 1987). ריי ומנדל (Ray & mandel, 1987) בספרם לידה ומערכות יחסים ראיינו עשרות אנשים שעברו תהליך טיפול בריברסינג, על סוגי הלידה שעברו (קיסרי, רגילה, מכשירנית, מזורזת ועוד) וגילו מתאם בין סוג הלידה לבין מערך האמונות העצמיות, אמונות על מערכות יחסים ותחושת המסוגלות העצמית.

השילוב של הנשימה והמים


המים מייצרים סביבה מיטבה לנשימה מעגלית ,

ברמה הפיזית הריאות פוגשות את הלחץ ההידרוסטטי של המים מה שמייצר עליהם לחץ ודרך לחץ זה הגוף מייצר מעגל נשימה מיטבי כזה הבנוי בזרימה משאיפה לנשיפה.מה שמאפשר לפראנה - אנרגיית החיים לזרום בכל הגוף ולהניע אזורים חסומים.

ברמה הרגשית המרחב המיימי הינו מרחב מכיל ומאפשר המעלה את זיכרון הרחם (מצב בו היינו שרויים בסביבה מיטיבה ), דרך התחברות לתחושה זו אנו מייצרים חיווטים סומטים מחודשים, כמו גם התמרה של המטענים הרגשיים. מעצם השהות במרחב מיטיב, עולה הזיכרון והחיבור למהות הראשונית, הבראשיתית של ראשית הוויתנו חוויה זו מאפשרת לנו משאבים מאין תחושה של לידה מחדש, של בחירה בחיים מתוך זרימה, תנועה והנאה.
המים מאפשרים לנו לנשום ולהיוולד מחדש מתוך בחירה ולא מתוך דפוסי ומנגנוני הפעולה האוטומטים ומאפשר למטפלי טיפול רגשי במים לעשות תהליכים רגשיים משמעותיים.


244 צפיות

Commentaires


bottom of page