top of page
  • Admin

מים ללב שבור

מי מאיתנו לא הרגיש בחייו אהבה נכזבת, בגידה, פגיעה או אכזבה? מערכת יחסים עם אדם שסמכנו עליו, אהבנו אותו, חלקנו רגשות ומגע פיזי שהסתיימה בכאב. מדובר בפגיעה כואבת שפוגעת במד הערך העצמי של אדם ומשאירה מועקה, מלווה בתחושה קשה של אובדן ופחד. לב שנשבר פעמים רבות מתקשה להתאחות, הוא לרוב תהליך ארוך, מורכב ומאתגר. כאב הלב עשוי להתבטא בכאבים פיזיים ונפשיים הפוגעים ביכולת של האדם להסתכל על המציאות באופן אופטימי ולתפקד באופן תקין. לתופעה זו קוראים "תסמונת הלב השבור".מהי תסמונת הלב השבור?

תסמונת הלב השבור, או בשמה האחר שברון לב היא תחושה פיזית עם תסמינים ברורים שנגרמת עקב אותה תחושת של כאב או אכזבה קשה. כתוצאה מהלחץ הנפשי המשמעותי שנגרם מפרידה, גירושין, בעיות כספיות, מוות של אדם קרוב, פיטורים ועוד. הגוף שלנו נכנס לסטרס ומייצר כמויות אדירות של אדרנלין, המגיעות במהירות לשריר הלב וגורמות לו לעבוד קשה יותר, וכתוצאה מכך להיחלש, בדומה למתרחש בעת התקף לב. המתמודדים עם תסמונת הלב השבור חשים תסמינים זהים לאלו של התקפי לב, לחץ בחזה, קשיי נשימה, בולבול וחוסר ריכוז, הרגשת דכדוך מתמשכת, דפיקות לב מואצות, זיעה קרה.


מה לפרופסור יורם יובל וללב שבור?

בחודש האחרון עלתה הסדרה החדשה של HOT8 בה הזמר עברי לידר ופרופסור יורם יובל בוחנים את תסמונת הלב השבור. הסדרה בוחנת את ההתמודדות עם פרידות, אכזבות, ומציגה את המנגנונים הרגשיים, ההתנהגותיים והפיזיולוגיים שמהווים את הרקע לאותה תחושה. הסדרה משלבת אבחנות רפואיות ופסיכולוגיות לצד מוזיקה שנולדה מאותה התחושה בדיוק ונוגעת במיתרי הלב. אם עוד לא יצא לכם לצפות בסדרה "לב שבור", פנו לכם זמן, מדובר בשלושה פרקים מלאי רגש, ששווים צפייה https://www.youtube.com/watch?v=U0JjbfJ8pJ4.גאות ושפל של הלב

תסמונת הלב השבור כאמור, הינה תופעה משולבת גוף ונפש, מחד מדובר בתגובה פיזיולוגית הניתנת לבחינה במדדים גופניים ברורים, מאידך מדובר ב"עניינים של הלב" – תגובות רגשיות לאירועי חיים קשים הנגזרות מתוך חוויות ורגשות של האדם כלפי המתרחש בחייו.

בעולם הרגש אנחנו מכירים שילובים רבים שכאלה, שילובים בין הגוף ובין הנפש, חוויות ותגובות משותפות לשתי המערכות האנושיות הללו. שלל מצבים רגשיים כגון חרדה, דיכאון, אבל ושכול ועוד מתבטאים הן במערכת הרגשית והן במערכת הפיזית, פעמים רבות הביטויים הפיזיים של הרגשות באים לידי ביטוי בתופעות פיזיות "שקופות" אותם לפעמים איננו רואים, המצב הפיזי של האדם שליבו נשבר משול לשפל מי הים, כשהמים מתרחקים מהחוף וחושפים אחריהם את סלעי הים שעד אותו רגע הסתתרו מתחת למים. כך גם כשהלב שבור, תחושות כאב וחולי ונחשפים.

הגוף והנפש מחוברים היטב, הן בשמחה והן בקושי, כך גם בהתמודדות עם תסמונת הלב השבור, הלב- שנקרא ברפואה הסינית "הקיסר" מעצם היותו כה מרכזי במערך הגופני, חווה איום על מהותו, נטישה/ חוסר/ פגיעה- כל אלה מאיימים על שלמותו וחוזקו של הלב הן פיזית והן רגשית.


טיפול רגשי במים ל"לב שבור"

כשהלב נשבר חיי האדם משתנים, איכות חייו נפגעת. בהרבה מקרים הוא זקוק לתמיכה וליווי בכדי להתמודד עם האתגר הגדול. בטיפול הרגשי במים, בשיטת water therapy אנו מאפשרים למטופל לחוות תהליך עמוק של חשיפת הכאב, ועיבוד תחושותיו הרגשיות והפיזיות במקום בטוח ומכיל. הטיפול הרגשי במים מתבסס על פרספקטיבה אינטגרטיבית המזהה באדם את התנועה הספיראלית המייצרת את אדוות הריפוי (טבע האדם שואף לריפוי כשניתנים לו התנאים המתאימים). שיטת WTמשתמשת בכוח העצמתי של המים. מהלך הטיפול כולל שיח ועיבוד רגשי לצד עבודה תנועתית בתנועות רגשיות מעל ומתחת למים המעודדות את האדם "לנוע בכדי לחוות, לנוע בכדי לשנות"- דרך התנועה הייחודית במים חווה האדם את גופו בזרימה ובשינוי, דפוסי נשימה משתנים, סטגנציה ותקיעות גופנית מתרככת- כל אלה מובילים למפגש שונה עם העצמי, לחווית אני אותנטי ראשוני. בכדי לייצר שינוי במצבי לב שבור עלינו לחוות את כוחנו ואת המסוגלות שלנו להיות לבד אבל לא בודדים, להיות גמישים וחזקים להסתגל לכאב ולהפחית אותו לאט לאט.

כוחם של המים עצום והשפעתם על הגוף האנושי ועל נפש האדם ניכרת וכוללת הרגעה וויסות, הפגת כאב, הנעה והגמשה, שיפור במסוגלות תקשורת והפחתת לחצים. הסביבה המימית מזרזת תהליכים ומאפשרת הכלה בטוחה ומוגנת. הטיפול הרגשי במים מתרחש בסביבה מיימית בטוחה, חמימה ומכילה, המדמה את החוויה הרחמית (כולל טמפרטורת המים). במים הגוף לומד מחדש כיצד לשחרר ולהרפות מבלי לחוות אובדן שליטה וחוסר אונים.

למים כוח ריפוי אדיר במקרים של לב שבור, ועל אף היותנו מטפלות שנים רבות, אנו מוצאות את עצמנו נדהמות שוב ושוב מיכולת הריפוי של המים. מאמינות במים ורלוונטיות שלהם לכאבי הנפש.

לכתבות נוספות של המרכז לטיפול רגשי במים, לחצו כאן.

288 צפיות

Comentarios


bottom of page