top of page
  • אוסי שטיין, יעל אונגר ארנוב

רוצים ללמוד את שפת המים?

מה זה בכלל שפת המים? כולנו מכירים את רעיון השפה כדרך תקשורת המאפשרת לנו לבטא את עצמנו, את רעיונתינו ומחשבותינו במילים. בכל שפה ישנם קודים קבועים המבנים מושגים בעלי משמעות. בבסיס השפה עומדת היכולת לשיים- לתת שם לרעיונות מציאותיים או מופשטים. נכון להיום ידוע לנו על כ- 10,000 שפות שונות בעולם, מאנגלית ועד יפנית, מספרדית ועד קוריאנית. האם אנחנו מזהים שפה נוספת? שפת המים?


שפת המים- שפת האם שלנו?

כבר משלבים התפתחותיים מוקדמים בהריון שומע העובר רעשים מהעולם החיצון- רעשים אלו מתווכים ומסוננים ע"י מעטפת מי השפיר בה הוא שוהה במהלך תשעת חודשי ההריון. קולות גוף האם, הדופק וזרימת הדם, קולות העולם שמסביב, כל אלו מלווים את קולות פכפוך ותנועת המים ברחם. העובר מורגל מרגע היווצרו להימצאם של מים בסביבתו, המים כה מרכזיים בשלב זה עד כי נראה שהם מוטמעים בזכרון הגופני הראשוני הבסיסי ומלווים אותו לאורך כל חייו.

כיום ישנם מחקרים המעידים שהאדם מגיב למים בעוצמה רבה, מוחו מחווט לזהות ולהימשך למים. החיבור האנושי העז למים מתבטא היטב בשפה המדוברת. ביטויי מים רבים- 'גל רגשי', 'כמעיין המתגבר', 'עולים על גדותויהם', 'לזרום', 'מים שקטים חודרים עמוק' ועוד ועוד. לא סתם אנחנו משתמשים בשפת המים ביום-יום שלנו, במובן מסוים זוהי שפת האם שלנו- השפה שידענו עוד לפני שלמדנו לדבר במילים. למדנו את שפת המגע, החיבוק, העיטוף, התנועה, הזרימה- שפת המים.

מעל עשור אנחנו חוקרות את המים ואת כוחם המרפא, נוכחות פעם אחרי פעם בכמיהה העזה של האדם לחזור לחוויה של "רחם מיטיב"- מיכל שמייצר הכלה והחזקה משמעותית לאדם המתמודד עם מציאות חיים יבשתית מאותגרת. ה"אני מאמין" שלנו במרכז לטיפול רגשי במים משתקף במונחים בהם אנחנו משתמשים משפת המים.


Be water - מושג המפתח שלנו בשפת המים של שיטת WT. משקף את הפילוסופיה העמוקה שבבסיסה הרעיון של חיים באיכות של מים ביבשה. הכנסת רעיונות מעולם המים (תכונות, תגובות, מילים, פעולות, פרשנויות, התנהלות, תקשרות בינאישית ועוד) לתוך אורח חיים היומימי שלנו בשגרה ובעיתות משבר.

Water state of mind- שינוי מצב תודעתי אותו עובר המוח האנושי לאחר כ- 15-20 דקות של שהייה פסיבית בתוך מים חמימים, בדומה למצב מדידטיבי בו המוח משנה את תפקודיו ועובר לגלי מוח שונים (ללא גלי אלפא וביתא) מגלי המוח בעת תפקוד עירני רגיל. שינוי מצב התודעה לתודעת מים (Water state of mind) מאפשר ומייצר את השינויים הגופניים המובילים להרגעה והרפייה משמעותית (שינוי קצב הלב, המערכת הסימפטטית, התפנות המערכת הגופנית לפעולות הומואוסטזיס מאוזנת).

Flowing- רעיון הזרימה הינו אחד הרעיונות המרכזיים שלנו בשיטת WT. צ'יקסיינמיהיי חוקר ה- flow המפורסם שהגדיר את המוח האנושי שנמצא בזרימה כחוויה מיטבית המאפשרת תפקוד אופטימלי של המוח האנושי.

הטריאדה הטיפולית- מונח המתייחס לשלושת קודקודי הטיפול בשיטת WT: מים- מטפל- מטופל: המים- המרחב הטיפולי. מרחב מכיל המייצר תחושות של מקום בטוח, מאוזן, רגוע ומכיל. המים הם מרחב רב עוצמה לחוויה טיפולית. המטפל- נמצא בתוך המרחב המכיל עם המטופל, בגובה העיניים זה לצד זה נעים במים במהלך הטיפול, שיטת WT מאפשרת יחסי מטפל- מטופל פתוחים, מכילים ומאפשרים. המטופל- מגיע לטיפול עם קשיים וצרכים מסוימים. להם ניתן מענה על ידי המרחב המיימי ועל ידי המטפל. תחילה, דרך היכרות ומיפוי מצבו וצרכיו של המטופל ובהמשך דרך האמון שנבנה והתהליך שעבר המטופל.

Waving - גל-יות- גלי המים הם תנועות שנוצרות בעזרת גורם חיצוני, כמו הרוח, וברגע שנוצרים ממשיכים מכוח האינרציה. הגל ממשיך להתגלגל- שולח למצולות את המיותר ואוסף מים חדשים. אנשים שלומדים לקבל קשיים חיצוניים בצורה מיטיבה, להסיר מה שניתן ולהמשיך הלאה.

טטרציה- מהילה, ערבוב ע"י חיבור והטמעת שני חומרים שונים בתכלית. מונח הטטרציה מלווה את כל רעיון הריפוי מתוך המים. מהילה של איכויות המים בתוך החיים היבשתיים, על ידי הטטרציה הקבועה אנחנו שומרים על "אחוז מים" גבוה בגופנו, במחשבותינו, בנפשנו ובנשמתינו.

רוצים ללמוד את שפת המים?

אל תשכחו שזו שפת האם שלכם- שפה שהייתה שגורה לגמרי בפיכם עוד לפני שהתחלתם לדבר. שפה נשכחת... תזכירו לעצמכם את המים עוד ועוד...


173 צפיות

Comentarios


bottom of page