top of page
  • יעל אונגר ארנוב, אוסי שטיין

התהליך עושה את ההבדל

על ההבדלים בין טיפול וואטסו לבין טיפול רגשי בשיטת WT

"המים בחכמתם יחזיקו גוף-נפש-רוח יחדיו, יחבקו ויקלו כאב וסבל, בענווה יביאו ריפוי, חיבור והזמנה לצמיחה" (שטיין וארנוב)

מי לא שמע על טיפול וואטסו? שיטת טיפול חווייתית של טיפול במגע במים. במהלך הטיפול עובר המטופל תהליך של הרפיה רגיעה ושחרור של מתחים בגוף ובנפש. טיפול וואטסו מעניק חוויה מרגיעה ומפנקת המאפשרת להרפות את כוח הכבידה ולהשאיר את חיי היום יום הרחק ביבשה.

טיפול הוואטסו שהמוקד שלו חוויתי, מפגיש את האדם עם קסם המים ועם חוויית העדר משקל של תנועה וזרימה.

שיטת WT לטיפול רגשי במים הינה פסיכותרפיה חדשנית, אשר גם בשיטה זו משתמשים במים ככלי ומרחב אפקטיבי לטיפול. השיטה משלבת רעיונות מתחומי הפסיכותרפיה הגופנית, תורות חוסן ופסיכולוגיה-חיובית בשילוב גישות רוחניות. הטיפול הרגשי במים מתבסס על פרספקטיבה אינטגרטיבית המזהה באדם את התנועה הספיראלית המייצרת את אדוות הריפוי (טבע האדם שואף לריפוי כשניתנים לו התנאים המתאימים). בן בטיפול וואטסו והן בשיטת WT משתמשים בכוח העצמתי של המים ומרחב המיימי המדמה חזרה אל הרחם. אך הכל זאת קיימים ההבדלים בינהם וחשוב להבינם.

"העצמי הוא בראש ובראשונה גופני" (זיגמונד פרויד)

שיטת ה- watsu , מבוססת על טכניקות מתוך עולם השיאצו, כמו מתיחות ולחיצות בערוצי אנרגיה. כך נוצר מיזוג קסום בין מרחב המים לנפלאות השיאצו ונולד השם וואטסו - שיאצו במים. המטפל מחזיק- מערסל את המטופל בידיו ומניע בתנועות עדינות ועגולות, תוך כדי ביצוע לחיצות שיאצו ומתיחות לאורך כל הגוף, עד לכדי הרפיה וחוויה של רוגע.

בטיפול רגשי במים בשיטת WT מתמקדים בקשר בין הגוף, הנפש והרוח ומשתמשים בקשר הטיפולי- הטריאדה הטיפולית: מטפל- מטופל - מים במטרה למסד מערכת יחסים מאוזנת ובריאה בין שלושת אלו. בעזרת הטיפול בשיטה המטופל מסגל לעצמו "תכונות מים"- זרימה במקום היתקעות והתעקשות, גמישות במקום נוקשות, חיבור במקום ניתוק- כל אלה מייצרים שינוי ביכולת האדם לחיות חיים מיטיבים.

התהליך עושה את ההבדל.

בעוד שטיפול וואטסו הינו לרוב טיפול באורנטציה חוויתית, טיפול רגשי במים בשיטת WT הינו טיפול תהליכי קליני בהתאם למצבו הרגשי של המטופל. קודם לתהליך הטיפולי נעשים הערכה ואבחון המאפשרים בניה של שביל טיפולי הכולל מטרות ויעדים רגשיים המבנים ומכוונים את המטפל הרגשי במים להובלת הטיפול.

מבנה התהליך קבוע וכולו מתקיים בתוך המים. המפגש מתחיל בשיחה טיפולית פסיכותרפית- 1(verbal session). לאחריה בחלק הגופני צף המטופל במים, מוחזק בידיו של המטפל, המניע אותו בטכניקות ציפה והחזקה ייחודיות מעל ומתחת למים. המטפל מטופל ב- 50 תנועות ומנחים רגשיים ייחודיים שפותחו בפרוטוקול הטיפול במים ומתאימים למצבים הרגשיים השונים (body session).

בסיום הפגישה נערכת במים שוב שיחה לעיבוד מילולי- 2(verbal session). משך המפגש שעה, כאשר פרקי הזמן המוקדשים לכל חלק משתנים בהתאם לשלב הטיפולי ולמצבו הנוכחי של המטופל.

כך ממזגים מטפלי המים של WT באופן ייחודי הן את ההיבט הגופני והן את ההיבט הרגשי.

קלניקת מים – מרחב טיפולי אינטימי

את טיפול הוואטסו ניתן לבצע בכל סביבה מימית, כל עוד הדבר נוח למטופל, אך אינה מוגבלת בסוג הבריכה, לעיתים אף מטופלים בזוג או עם מטופלים אחרים בבריכה.

תהליך הטיפול בשיטת WT במרכז לטיפול רגשי במים, נערך בתוך בריכה טיפולית יחודית, מקורה, מחוממת, עומק המים מאפשר עמידה וקשר בגובה העיניים, קליניקת המים נבנתה באורנטציה רגשית לפי כללי האתיקה כדי לאפשר את התנאים הדרושים לתהליך זה.

שיטת WT לטיפול רגשי במים הינה שביל טיפולי תהליכי מובנה והיא מיועדת לטיפול במצבי משבר, טראומה, חרדה, דיכאון, מצבי חולי, שכול ואובדן, ליווי סוף חיים ותהליכי צמיחה והתפתחות. הטיפול הרגשי במים מתאים לילדים (החל מגיל 5), נוער ומבוגרים.

109 צפיות

Comments


bottom of page