top of page
  • Admin

כוחם הקסום של מים בתרבויות שונות

זוהי אמונה חובקת עולם. בכל התרבויות והדתות אנו פוגשי התייחסות לכוח המטהר והמנקה של המים.

מטפלים, חוקרים ואנשי הרוח בדתות ותרבויות שונות מאמינים כי למים משמשים סגולות למים ייחודיות שבעזרתן ניתן לטהר את הגוף ואת הנפש.

האופן והמשמעות של השימוש במים מתפרשים באופן שונה מתרבות לתרבות, אך כולם כוללים טקסים רבי משמעות המשלבים גופניות לצד התעלות נפש.


משמעויות של מים בתרבויות שונות

ביהדות, למים יש חשיבות רבה ושימושים בטקסים רבים. להלן רק חלק מהטקסים:

· נטילת ידים - ברמה היומיומית, מחויבים היהודים ליטול ידיים בכל בוקר ולפני כל ארוחה.

· רחיצת הנשים במקווה- כתהליך היטהרות לאחר מחזור ולפני הנישואין. ע"פ הדת, מחויבות הנשים לרחוץ את גופן כדי להסיר מהן את טומאת הדם ועל מנת להרגיש את טהרת המים והניקיון הפנימי שהם מקנים להם "אין האישה עולה מטומאתה ברחיצה במרחץ, ואפילו רחצה בכל מימות שבעולם, עדיין היא בטומאתה, ובני הזוג חייבים כרת, עד שתטבול כל גופה בבת אחת במי מקווה או מעיין". מקלחת, בניגוד לטבילה במקווה, מנקה את הגוף. טבילה במקווה מטהרת את הנפש.

· טקס ה"תשליך"- נערך ביום הכיפורים. בטקס זה מושלכים החטאים למים, מתוך האמונה כי למים סגולות סימבוליות והם מאפשרים שינוי חיובי.

· חג השבועות- בחג זה נהוג לשפוך מים אחד על השני, זהו מנהג שהגיע מיהדות צפון אפריקה, מתוך האמונה כי המים מסמלים הצלחה והגנה למשך השנה.בנצרות, מתקשרים המים ללידתו של ישו, לניסים בחייו ואף למותו. למשל הסיפור על הליכתו על מי הכנרת. הנוצרים מקיימים טקסי הטבלה במים כדי לציין את הצטרפותו של תינוק שנולד או מתנצר לעדה הנוצרית.באסלאם, התפילות שנערכות במהלך היום מלוות בטקס עם מים על מנת לטהר את המתפלל לקראת התפילה.


במדינות המזרח הרחוק, למים משמעות רבה ועוצמתית. ההינדים מייחסים למים של נהר הגנגס יכולות קדושות. הנהר קרוי על שמה של גנגה, האלה, ששערותיה הסבוכות הן מי הנהר, שעל פי אמונם מטהרת את החטאים של האדם ומכינה אותו לגלגול הבא. על כן נוהגים ההינדים להשליך את אפר המתים למי הגנגס.בפאנג-שוואי הסיני המים מסמנים שפע וחיים, הם מעניקים חיים לבעלי החיים ולצמחים, על כן, סינים רבים מקפידים שיהיו מים נקיים וזורמים ברחבי ביתם, מתוך האמונה כי זה מעיד על שפע בחייהם.


מים כפילוסופיית חיים

במרכז לטיפול רגשי במים אנחנו מסתכלים על המים כפילוסופיות חיים, מים הם חיים!

אנחנו מאמינים באורח חיים המשלב מים בהליכה ליד הים, בשחייה, בגלישה, במקלחת מודעות או אמבטיה בחופשות על שפת האגם או האוקיינוס, ומאפשר להשאיל תכונות המים להתנהלות היומיומית שלנו, במצבי שיגרה, לחץ ומשבר.

בעוצמתם השקטה המים מצליחים לחלחל אל גופינו ומוחנו, להרטיב ולהכחיל את האש שבתוכנו, להכניס רגיעה וזרימה.

בנוסף במרכז לטיפול רגשי במים אנו משתמשים במים לריפוי הגוף והנפש בשיטת WT , אנחנו מציעים טיפולים בקליניקת מים הייחודיות שלנו ושימוש בפרוטוקול המים הם המרחב הטיפול והשותפים לטיפול . הטיפול הרגשי במים בשיטת WT הינה פסיכותרפיה גוף -נפש, הרותמת את האיכויות והיתרונות של המרחב המימי (water therapeutic space), לטובת המטופל והקשר הטיפולי. הטיפול מתקיים בקליניקת המים בתוך בריכה מיועדת קטנה, חמה ואינטימית, תוך שהייה במים חמימים ומרגיעים.


יתרונות המים בעולם הרגשי

המרחב המימי העוטף, המכיל , הרחמי מאפשר למטופל לחוש בטחון והחזקה גופנית מה שמהדהד ישירות גם להיבט הרגשי. המטופל חש חופשי ונינוח, פתוח יותר.

המים נושאים חלק מהעומס בו הוא שרוי. המטופל מאבד את רוב משקל גופו, ללא פחד ליפול הוא מוגן ושמור ואז יכול להניח את קשייו והמים והמטפל נושאים את הקושי ומרככים אותו.

לאחר יותר מעשור של פיתוח השיטה, הכשרות עשרות מטפלים וטיפול במאות מטופלים אנחנו רואות איך המים מעניקים למטופלים שוב ושוב הזדמנות לשינוי, מקנים מרחב מכיל ובטוח להיכנס אליו, להתמסר ולחוות שינוי בגוף ובנפש. מראשית ההיסטוריה האנושית ועד היום המים הם מרכיב כה חשוב בחיינו, המים הם דבר ששגור בנו מאז ומתמיד, המים הם חיים.

593 צפיות

Comments


bottom of page